Product Details
Welcome to Restore and Design!
Step into comfort and style with these women’s platform slide sandals designed for summer fashion and everyday wear. Featuring a thick sole and modern solid-color design, these sandals provide a trendy look with added height and cushioning for all-day comfort.
Perfect for beach outings, casual walks, parties, or vacations, these versatile slides pair easily with dresses, shorts, or jeans. Lightweight, fashionable, and comfortable, they are a must-have addition to your warm-weather wardrobe.
Additional information
| Weight | 0.312 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 11 cm |
| Shoes Type | Modern Slippers |
| Upper Material | PU |
| Closure Type | Pull On |
| High-concerned chemical | None |
| Heel Type | Flat with |
| Lining Material | CANVAS |
| Applicable Place | Indoor |
| Item Type | slippers |
| Insole Material | PU |
| Fashion Element | Shallow |
| Department Name | Adult |
| Style | Concise |
| Outsole Material | Rubber |
| Heel Height | Med (3CM – 5CM) |
| With Platforms | Yes |
| Season | Summer |
| Pattern Type | Solid |
| Fit | True to Size |
| Upper fixing method | sticking |
| Gender | Women |
| Model Number | shoes women |
| Platform Height | 3-5cm |
| CN | Zhejiang |
| tenis de mujer | zapatos para mujeres |
| zapatillas de mujer | shoes for woman |
| shoesfor women | zapatillas de hombre |
| sandalias de mujer verano 2024 | chanclas |
| Flip flops | heeled sandals |
| tenis para hombre | tacones |
| sandalias planas | zapatos mujer |
| Women heels | shoes woman 2024 trend |
| summer shoes women | Slippers women |
| summer Slippers women | women Slippers |
| Choice | yes |
| size_info | { |










Reviews