Product Details
Welcome to Restore and Design!
Cook delicious meals anywhere with this portable butane camping grill stove. Designed for outdoor grilling, it’s perfect for cooking meats, vegetables, and more during camping trips, picnics, tailgating, or backyard gatherings.
Compact and lightweight, this gas-burning grill is easy to transport and set up, making it ideal for outdoor adventures. The efficient butane fuel system provides reliable heat for quick and even cooking, while the durable design ensures long-lasting performance. Perfect for convenient outdoor barbecuing on the go.
Additional information
| Weight | 3.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 28 × 11 cm |
| High-concerned chemical | None |
| Safety Device | High Pressure Protection Device |
| Type | GRILLS |
| Certification | ce |
| Metal Type | Iron, Stainless Steel, Aluminum, Copper, Plastic |
| Feature | Easily Assembled, Easily Cleaned |
| Grill Type | Gas Grills |
| Gas Type | Butane |
| Finishing | Punching, High-temperature Spraying Plastic, Galvanizing |
| Color: | Black |
| Material: | Iron, Stainless Steel, Aluminum, Copper, Plastic |
| Fuel Type: | Butane Canister, LPG Tank |
| Applicable Canister Size(D*H): | 6.5*19.5cm/2.56*7.68in |
| Product Size: | 41.5*28*11cm/16.34*11.02*4.33in |










Reviews