Product Details
Welcome to Restore and Design!
Cook meals faster and more conveniently with this 2026 upgraded 5L pure titanium electric pressure cooker. Designed for multifunctional cooking, it’s perfect for preparing soups, porridge, rice, stews, and more with smart automated settings.
The durable titanium inner pot offers reliable performance and easy cleaning, while the spacious 5L capacity is ideal for family meals. Featuring modern smart controls and efficient pressure cooking technology, this appliance combines convenience, versatility, and durability for everyday home cooking.
Additional information
| Weight | 7.000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 × 39 cm |
| High-concerned chemical | None |
| Power (W) | 500w |
| voltage | 220V |
| Pressure cooker mouth specifications | 21Cm (inclusive) -25cm (inclusive) |
| Additional features | Open the lid and collect the juice |
| Display type | liquid crystal display |
| liner material | Stainless steel thick kettle + Xuan steel thick kettle |
| Opening method | knob |
| power | 1800W |
| liquid crystal display | none |
| Whether to support anhydrous stew | No |
| brand | ASD/ASD |
| Model | AP-F50I168 |
| Exhaust method | Manual exhaust |
| Smart Type | Smart is not supported. |
| capacity | 5L |
| Exhaust mode | manual |
| Pressure cooker function | Boil, steam, stew |
| Control method | Microcomputer |
| Applicable number of people | 4 people – 8 people |
| Heating method | Electromagnetic heating |
| 3C certificate number | 2024010717610275 |










Reviews